500 ημέρες πριν από την έναρξη των Ολυμπιακών Αγώνων Paris 2024 η Eλληνική Ολυμπιακή Επιτροπή και η Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία της Ελλάδας – ΕΘΝ.Ο.Α σε συνεργασία με την Πρεσβεία της Γαλλίας Ambassade de France en Grèce – Πρεσβεία της Γαλλίας στην Ελλάδα, το Γαλλικό Ινστιτούτο Institut français de Grèce – Γαλλικό Ινστιτούτο Ελλάδος & το ΚΟΛΛΕΓΙΟ IdEF – Το ΓΑΛΛΙΚΟ ΚΟΛΛΕΓΙΟ της ΕΛΛΑΔΑΣ ενώθηκαν για να λάβουν μέρος σε μια 24ωρη παγκόσμια σκυταλοδρομία !
Μια συμβολική κίνηση η οποία στέλνει ένα δυνατό μήνυμα παγκόσμιας ενότητας αναδεικνύοντας τη δύναμη του αθλητισμού μέσα από το εμβληματικό Παναθηναϊκό Στάδιο, το στάδιο που φιλοξένησε τους πρώτους σύγχρονους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η πρωταθλήτρια του Βάδην Κυριακή Φιλτισάκου «παρέλαβε» τη σκυτάλη από το Τζιμπουτί και έπειτα από έναν αγώνα δρόμου εντός του Σταδίου την παρέδωσε στον Γάλλο Πρέσβη κο Patrick Maisonnave ο οποίος με τη σειρά του την «παρέδωσε» στην Ελβετία για να συνεχίσει το ταξίδι της ανά την υφήλιο.
![](https://hoa.org.gr/wp-content/uploads/2023/03/336305574_3043687245934602_1068278352727050912_n.jpg)
![](https://hoa.org.gr/wp-content/uploads/2023/03/335656427_171160702446961_1940226105245771486_n-1024x829.jpg)
![](https://hoa.org.gr/wp-content/uploads/2023/03/336071522_1137804093553251_4764463685961479201_n-1024x708.jpg)
![](https://hoa.org.gr/wp-content/uploads/2023/03/335162907_235476245593892_631187770360507208_n.jpg)
![](https://hoa.org.gr/wp-content/uploads/2023/03/336268196_1209028109717719_1880964222271771846_n-1024x683.jpg)
![](https://hoa.org.gr/wp-content/uploads/2023/03/335472027_3750092118644740_2651293273716220099_n-1024x683.jpg)